«برنده باش» برای کسانی که قصد پرواز سمت رویاهایشان دارند

«برنده باش» برای کسانی که قصد پرواز سمت رویاهایشان دارند

تهران- ایرنا- نویسنده کتاب «برنده باش» (راهکارهای زندگی به روش آدم‌های بزرگ) معتقد است: هر کسی که بخواهد زندگی و آینده خود را تغییر دهد و به سوی رویاهای خود پرواز کند می‌تواند مخاطب این کتاب باشد.

هشدار! این کتاب ممکن است زندگی شما را تغییر دهد؛این جمله مثل نواری که دور بسته اسکناس پیچیده شده، روی جلد یک کتاب خودنمایی می کند. کتابی با نام برنده باش (راهکارهای زندگی به روش آدم های بزرگ) اثر حامد اسدیان.

نویسنده معتقد است: برنده باش به مخاطب کمک می کند با استفاده از متد استعدادیابی دونالد کلیفتون نقاط قوت خود را پیدا کند و طبق تست های معتبر موسسه گالوپ توانایی های خود را می سنجد.

همینطور مخاطب به این مساله پی می برد کدامیک از افراد موفق ایرانی با استفاده از استعداد مشابه او به موفقیت رسیده اند. پس از آن با استفاده از روزآمدترین متد مهندسی آینده، فردای خود را ترسیم خواهد کرد و با کاربردی ترین روش های برنامه ریزی برای تحقق آن آشنا می شود. 

به بهانه نشر این کتاب گفت وگویی با اسدیان انجام داده ایم که شرح آن را می خوانید:

ایرنا: کتاب های دیگری هم در این حوزه وجود دارد، تفاوت این کتاب با آنها چیست؟

اسدیان: بله، از کتاب StrengthsFinder ۲.۰ ترجمه های زیادی وجود دارد اما برنده باش چند تفاوت عمده دارد: نخست اینکه، در این کتاب تست های موسسه گالوپ هم ترجمه شده، یعنی برای هر کدام از ۳۴ توانایی مطرح شده ۱۰ سوال از شما پرسیده می شود که شما باید درون کتاب، از یک تا ۱۰ به خودتان امتیاز بدهید. مجموع این امتیازها درصدی از توانایی شما را می سنجد. و این مسئله برنده باش را به یک کتاب کاربردی تبدیل کرده است.

تفاوت مهم دوم مثال های کاملا ایرانی کتاب است، در کتاب های مشابه همواره مثالهایی از افراد غیر ایرانی وجود دارد که مخاطب ایرانی را چندان جذب نمی کند. اینکه شما بدانید کدام ایرانی موفق با استفاده از همین توانایی که (احتمالا) شما هم از آن برخوردار هستید، به این موفقیت ها دست یافته جالب است.

سومین نکته این است که استعدادیابی تنها یک فصل از این کتاب است، در نقدهایی که از کتاب های مشابه می خواندم خواننده ای نوشته بود: «شناخت توانایی ها به من کمکی نکرد، چون نمیدانم باید چه تاثیری از آن بگیرم». در فصل بعد از خودشناسی به مهندسی آینده پرداختم تا خوانندگان بتوانند از توانایی هایشان برای برنامه ریزی آینده خود استفاده کنند و همچنین در ادامه تغییر سبک زندگی، برنامه ریزی و اقدام آورده شده که مجموع این فصول فرآیندی است که انسان را به موفقیت می رساند.

ایرنا: استفاده از افراد موفق ایرانی بعنوان مثال کتاب، توجه من را به خود جلب کرد. آیا برای همه استعدادها و توانایی های مورد اشاره از مثال های ایرانی استفاده کرده اید؟

اسدیان: بله و نه تنها برای همه مثال ها بلکه می خواهم به شما بگویم برای نوشتن این کتاب زندگی بیش از ۳۰۰ انسان موفق ایرانی از جمله دانشمندان، کارآفرینان، ورزشکاران و هنرمندان را مطالعه یا با آنها مصاحبه کرده ام و یا حاصل مصاحبه هایشان را با دیگران خوانده و شنیده ام. جالب است بدانید علاوه بر توانایی هایشان، در یک پروژه پژوهشی مجموع ۲۳ عادت مشترک را میان این افراد موفق یافته ام که سبک زندگی آنها را ساخته است. من معتقدم خوانندگان هم لازم نیست فردی را بعنوان الگوی مشخص زندگی شان داشته باشند بلکه مهم این است عادت هایی را که افراد را به موفقیت مورد نظر رسانده بدانند و بکار گیرند.

ایرنا: مخاطب این کتاب چه کسانی هستند؟

اسدیان: به عقیده من هر کسی که بخواهد زندگی و آینده خود را تغییر دهد و به سوی رویاهای خود پرواز کند می تواند مخاطب این کتاب باشد. هر چند جوانان و دانش آموزان که در حال انتخاب آینده تحصیلی و شغلی شان هستند می توانند بهره خوبی از این کتاب ببرند. در واقع باید بگویم خواندن این کتاب برای کسانی که از موقعیت امروزشان ناراضی هستند و البته دهه هشتادی ها واجب، برای والدین دهه هشتادی ها لازم و برای بقیه مفید است.

ایرنا: متدهای مورد اشاره در این کتاب تا چه حد معتبر هستند؟

اسدیان: شما حتما موسسه بین المللی گالوپ را می شناسید. این موسسه یکی از معتبرترین موسسه های نظرسنجی در دنیا بشمار می رود که نتایج یکی از پژوهش های این موسسه نشان می دهد متد استعدادیابی آقای دونالد کلیفتون و همکاران بر روی بیش از دو میلیون فرد در جهان آزموده شده و تمامی افراد فارغ از دین و محل زندگی و سطح سواد، دست کم ۴ تا ۵ توانایی را در خود داشته اند. همانطور که هیچکس در جهان نبوده که همه ۳۴ توانایی را داشته باشد.

همینطور فصل مهندسی آینده از مجموع متدهای معتبر این حوزه در دنیا جمع آوری شده. در خصوص فصل سوم «تغییر سبک زندگی» هم عرض کردم که بنده یک پژوهش علمی انجام داده ام که حاصل آن به صورت مقاله در ژورنال های معتبر علمی به چاپ رسیده و در فصول بعدی نیز به همین ترتیب تلاش شده همه موارد مطرح شده از پایه و اساس کاملا مستدل و علمی برخوردار باشد و در عین حال جنبه علمی آن باعث نشود تا نوشتار کسل کننده به نظر برسد.

ایرنا: در آینده چه برنامه هایی برای توسعه یا کتاب های بعدی دارید؟

اسدیان: من هرگز به نویسندگی کتاب بعنوان یک پیشه یا حرفه نگاه نکرده ام. نوشتن این کتاب را بعنوان دغدغه ای برای نسل جوان کشورم انجام دادم. هرچند به عقیده من در این حوزه آنقدر کار نکرده هست که کارهای بسیاری می شود در آن انجام داد. هنوز در حیطه کودکان، نوجوانان، حتی در حوزه داستان های واقعی انگیزشی درباره کارآفرینان و دانشمندان ایرانی یا در حوزه زندگینامه، کتاب های زیادی منتظر نوشته شدن هستند. هرچند نویسندگان خوش ذوق ایرانی در حد توان کارهای خوبی انجام داده اند اما هنوز حق مطلب ادا نشده است. اگر عمری باقی بود و فرصت دست داد در این حوزه ها دغدغه های جدی وجود دارد، شاید به آنها بپردازم.

کتاب برنده باش (راهکارهای زندگی به روش آدم های بزرگ) در پنج فصل بسیار مهم نوشته شده است.

فصل اول: خودشناسی، اگر قرار است چیزی در شما تغییر کند ابتدا لازم است خودتان را بشناسید. باید ببینید اصلا نیاز به تغییر در شما وجود دارد یانه؟ با گذشته تان چگونه کنار می آیید؟ شخصیت شما چگونه است؟ چه استعدادها و توانایی هایی دارید؟ پاسخ این سوالها را که پیدا کردید. تازه آن وقت است که می توانید هدف گیری مناسبی برای آینده خود داشته باشید. در این کتاب ابتدا بر اساس متد شخصیت شناسی نئو ۵ تیپ شخصیت شما بررسی می شود. پرسشنامه هایی طراحی شده که با پاسخ به سوالات آن می توانید اطلاعات قابل قبولی از تیپ شخصیتی خود دریافت کنید. سپس بر اساس یکی از مهمترین و معتبر ترین روش های استعداد یابی دنیا (روش استعدادیابی دونالد کلیفتون) ۳۴ توانایی شما مورد سنجش و ارزیابی قرار می گیرد. شما با پاسخ به سوالاتی که توسط موسسه معتبر گالوپ تحت عنوان توانمندیاب کلیفتون طراحی و اعتبار سنجی شده است. درصدی از توانایی خود را مورد سنجش قرار می دهید. هرچند این تمام ماجرا نیست، شما با خواندن این کتاب در می یابید چگونه افراد موفق ایرانی (هر کدام در زمینه خودشان) با بهره گیری از همین توانایی ها به موفقیت رسیدند.

فصل دوم: مهندسی آینده، اگر فصل خودشناسی و به خصوص استعدادیابی آن را با دقت مطالعه کرده باشید در خواهید یافت اکنون برای رویاپردازی و ترسیم آینده خود چه مسیری پیش رو دارید و می بایست به کدام سمت بروید. اگر جزء افرادی هستید که تا دیروز با خود می اندیشید هیچ هدفی در زندگی ندارید یا نمیدانید از آینده تان چه می خواهید، امروز و پس از خواندن این فصل ها دیگر چنین افکاری نخواهید داشت. اما مرز باریکی میان رویاپردازی و هپروت وجود دارد که اکثر ما گاهی دچار آن می شویم. به واقع نمی دانیم همین فکر کردن و رویا پرداختن (اگر در مسیر هدف گذاری آینده مان است) باید چه ویژگی ها و آدابی داشته باشد. در این فصل سعی شده طی فرآیندی سه مرحله ای مسیر مهندسی آینده برای خوانندگان تبیین شود.

فصل سوم: تغییر سبک زندگی. می دانم منتظر بودید الان نوبت به برنامه ریزی برسد اما باید بگویم گاهی تا شیوه زندگی مان تغییر نکند آینده مان هم تغییری نخواهد کرد. در این فصل که با مطالعه و مصاحبه زندگی بیش از ۳۰۰ انسان موفق ایرانی نگاشته شده مجموعا ۲۳ عادت مشترک در میان این افراد بیان می شود. اگر شما (هر تعداد) از این عادت ها را به زندگی روزمره تان اضافه کنید (به همان میزان) سبک زندگی خود را به سمت الگوی موفق زندگی آنها هدایت کرده اید.

فصل چهارم: برنامه ریزی؛ حالا که دانستیم در آینده چه هدفی را دنبال می کنیم و در این راه می بایست چه سبکی را در زندگی خویش اعمال کنیم نوبت به آن رسیده که طبق یک متد معتبر علم مدیریت، برنامه ریزی های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت خود را انجام دهیم. مهمترین تفاوت این شیوه برنامه ریزی این است که هم راستا و در امتداد توانایی ها و خواسته های شما بیان شده است.

فصل پنجم: اقدام، حالا شما تنها ۶ قدم تا موفقیت فاصله دارید و آن هم اقدام است. در این کتاب طی یک روش کاملا علمی و عملی ۶ قدم برای انجام امور روزانه به شما معرفی می شود. در صورتیکه هر روز این شش قدم را انجام دهید می توانید مطمئن باشید که راه درستی تا تحقق رویاهایتان طی می کنید و برنامه ریزی هایتان تحقق پیدا خواهند کرد.

نویسنده در مقدمه کتاب آورده است: پس از عصر تکنولوژی دانشمندان رشته های مختلف علوم انسانی کوشیده اند فرمولی ابداع کنند که همه (یا طیف وسیعی) از انسانها در آن بگنجند. دسته بندی ها و برچسب زنی های متداول موید همین نکته است. اما واقعیت این است که هیچ فرمولی وجود ندارد. انسان ها مثل اثر انگشت ها با هم متفاوتند و هر کس باید فرمول زندگی خود را پیدا کند. تمام حرف این کتاب هم همین است: این کتاب فرآیندی است که شما کمک میکند: فرمول زندگی خود را پیدا کنید.

کتاب برنده باش توسط انتشارات بهار سبز چاپ و منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *