هر آدمی استعدادهای منحصر به فرد زیادی دارد. کافیست که آن را پیدا کند. نگاهی به برنامه های استعدادیابی بیاندازید. مثلا همین عصرجدید خودمان! ببینید استعدادهای افراد همانقدر که برای خودشان لذت بخش است برای دیگران هم جذاب است.

چگونه استعدادهای خودتان را می سنجید؟

متدهای بسیاری وجود دارد که اطلاعاتی از توانایی ها و استعدادهای شما را به خودتان می دهد. شما می توانید از هر کدام استفاده کنید تا بصورت علمی توانایی هایتان را دریابید. اما یکی از بهترین این متد ها متد دونالد کلیفتون است. دونالد کلیفتون که معروف است به پدر علم استعدادیابی نقاط قوت با گروهی از همکارانش ۳۴ توانایی را در قالب ۴ گروه استعدادی کشف کردند. آنها با سنجش این توانایی ها بر روی بیش از ۲ میلیون نفر از مردم سراسر جهان دریافتند که انسانهای کره ی زمین فارغ از محل زندگی و دین و فرهنگشان دست کم چهار- پنج توانایی را در خود کشف کرده اند. و جالب اینکه در این پژوهش هیچ فردی نبود که همه توانایی های ذکر شده را داشته باشد. 

۵ نقطه قوت خود را بشناسید

شاید شما هم تا به حال برای شناخت ابعاد مختلف شخصیتی خود و همچنین استعداد ها، توانایی ها و علایق خود روش های مختلف روانشناسی را امتحان کرده باشید و شاید هم این اولین مطلبی است که در این باره می خوانید. در هر حال فرقی نمی کند نکته مهم در ادامه ی این پرسش – فارغ از پاسخ شما- این است که: این خود شناسی ها مهم هستند اما نباید شما را در گرداب انجام تست های مختلف و متنوع غرق کنند. نباید همه زندگی خود را به خود شناسی بگذرانید بلکه وقتی متد مورد وثوق خود را یافتید بدان اکتفا کنید و بر اساس آن پیش بروید

در این متد، دونالد کلیفتون چهار محور استعدادی را مورد ارزیابی قرار می دهد: 

  • استعداد راهبردی اندیشیدن
  • استعداد اجرای امور
  • استعداد تاثیرگذاری بر دیگران
  • استعداد ارتباط با دیگران

ذیل هر کدام از این استعدادها ۸ یا ۹ توانایی وجود دارد که شما می توانید ضمن مطالعه دریابید از کدام توانایی ها بهره می گیرید یا از چه استعدادهایی برخوردار هستید. توانایی های ذاتی خود را دریابید و آنها را پرداخت کنید تا موفق شوید.

به زودی در همین سایت پرسشنامه الکترونیکی استعدادیابی به روش دونالد کلیفتون را قرار خواهیم داد. تا آن زمان پیشنهاد می کنم از کتاب “برنده باش، راهکارهای زندگی به روش آدم های بزرگ”  استفاده کنید در این کتاب نه تنها به توضیح هر کدام از این ۳۴ توانایی  پرداخته ام بلکه برای هر کدام از آنها ۱۰ سوال مطرح شده است که شما می توانید با پاسخ به هر سوال از ۱تا۱۰ به خودتان امتیاز دهید. مجموع این این امتیازها در آخر درصدی از توانایی شما را تعیین می کند. البته ماجرا در اینجا خاتمه نمیابد بلکه برای هر کدام از این توانایی ها مثالهایی از افراد موفق ایرانی آورده ام. این کثال ها نشان می دهد چگونه موفق ترین ایرانی ها توانسته اند از استعداد خود برای دستیابی به جایگاه امروزی شان بهره مند گردند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *